fbpx

Nadanie drzewu kraiowemu podobieńatwa do mahonii.

Poppe. Lexicon.

Każde twarde drzewo kraiowe, iakoto: klonowe, iaworowe i t. p. łatwo można bez pomocy tak nazwanéy beycy stolarskiéy, zupełnie do mahonii podobném uczynić, a to następuiącym sposobem: Dobrze wyheblowane drzewo, pociąga się lekko kwasem saletrowym, a gdy wyschnie, powleka się kilka razy, za pomocą pendzla, następuiącą mięszaniną: do pół kwerty mocnego spirytusu wsypuie się, krwi smoczéy (sanguis draconis) łót ieden, korzenia wołowego ięzyka (lingua bovis) drachm dwie, gummi aloës drachmę iedną i zostawia się w miéyscu ciepłém przez dni pięć. Po upłynieniu tego czasu, odcedza się płyn zafarbowany, który drzewu nadaie kolor zupełnie do machoniowego podobny.

Piast 1829, T1

Składniki do barwnika:

  • Mocny spirytus (95-98%): pół kwarty ≅ 0,5 litra
  • Smocza krew:  1 Łót ≅ 12,5 g
  • Korzeń wołowego języka: 2 drachmy ≅ 6 g
  • Gummi aloës: 1 drachmę ≅ 3 g

Kwas saletrowy: serwaser, kwas azotowy, HNO3

Kwarta: około litra zależnie od kraju. Nie wiem jakiego kraju jednostka jest tu użyta. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwarta_(jednostka_obj%C4%99to%C5%9Bci)

Smocza krew: rodzaj żywicy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smocza_krew

Wołowy język: Ziele używane w lecznictwie oraz jako barwnik https://pl.wikipedia.org/wiki/Farbownik_lekarski

Gumni aloës: żywica o żółtym zabarwieniu otrzymywana z Aloes sokotrzański (Aloe succotrina). żywicę wyrabia się poprzez rozpuszczenie części aloesu w ciepłej wodzie, oczyszczeniu takiego wywaru i odparowanie go.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes_sokotrza%C5%84ski
https://books.google.pl/books?id=RyXrAAAAMAAJ&lpg=PA159&ots=YP9iDP66K-dq=gummi%20aloes&hl=pl&pg=PA159#v=onepage&q=gummi%20aloes&f=false


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *