fbpx

Dębowe meble. Trwałe, solidne, długowieczne. Wręcz niezniszczalne.

Tylko dlaczego dąb jest jaki jest?

Dąb znajduje się w takim „idealnym punkcie” ze swoimi właściwościami. We wszystkim jest średniakiem, ale średniakiem w dobrym sensie.

Jest twardy. 

Oficjalnie, dąb jest klasyfikowany jako „twarde” drewno. Jest dwa razy twardszy niż sosna.

Dla Ciebie ważne jest to, że dąb jest trudniej uszkodzić. Na przykład gdy coś upuścisz na blat swojego stołu, wgłębienie które powstanie, będzie bardzo małe. To oznacza że mebel dłużej zachowa estetyczny wygląd.

Jest ciężki

Dokładnie o ¼ cięższe niż drewno sosnowe. Taki mebel daje poczucie solidności i pewności że będziemy go długo używać. Skrzynia czy biurko są na tyle ciężkie że same z siebie się nie przesuną gdy się o nie oprzemy.

Jest elastyczny.

Ugnie się, ale nie odkształci i nie pęknie. Elementy mebli mogą być cieńsze jeśli trzeba, a wytrzymają tyle samo. Długa półka z książkami, czy ławka, nie pękną ot tak, trzeba się o to naprawdę postarać.

Ta elastyczność pozwala także na robienie z dębu giętych elementów mebli, np. oparć krzeseł.

Jest odporny

Dąb jest drewnem które poradzi sobie w każdych warunkach.
Sprawdzi się w meblach ogrodowych, na balkonie, w łazience, w kuchni i w salonie. Gdzie tylko chcesz.

Dlaczego?

Dzięki garbnikom. To one chronią dąb przed grzybami i owadami. Są dla nich trucizną. Dąb nie gnije bo nie mogą rozwijać się w nim grzyby, a owady które go spróbują, umierają. Dlatego jest tak długowieczny.

Ma też wady

Lubi pękać. Czy to ładne belki, czy sękaty rustykalny blat. Dąb będzie pękał. Nie jest tak że mebel pęknie na pół. Co to to nie. Ale przy sękach, nawet jeśli pęknięć nie było, powstaną z czasem.

Ale nie martw się. Nim drewno dębu nieco popęka ze starości, Ty będziesz mieć już wnuki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *