“Przegląd Stolarski” – Ilustrowany fachowy miesięcznik, poświęcony stolarstwu meblowemu i budowlanemu oraz pokrewnym gałęziom przemysłu drzewnego.
Tak brzmi tytuł i podtytuł periodyku wydawanego jako miesięcznik w latach 1908 – 1909, po wznowieniu w latach 1927-1932 ukazującego się jako dwutygodnik.
W pierwszych latach wydawany w Krakowie a po wznowieniu w Poznaniu. Jedyne fachowe czasopismo stolarskie w tamtym okresie.
Gdy pomyśli się o tych datach są one tak odległe. Polska pod zaborami, nieco po odzyskaniu niepodległości, wielki kryzys światowy. Rzeczy o których uczymy się w szkole i zapominamy równie szybko.
A tu proszę. Czasopismo stolarskie. Regularnie wydawane, poczytne, z mnóstwem reklam…
Dziś jednak jego zawartość ma zupełnie inną wartość. Dziś można spojrzeć na te teksty z dystansu, z zaciekawieniem. Dowiedzieć się, co zajmowało środowisko w tym czasie.
Czytałem to czasopismo w poszukiwaniu wiedzy o tym jak rzeczy powinny być zrobione, co to właściwie oznacza dobra stolarska robota. Szukałem wskazówek, ciekawostek, wzorów, pomysłów. To wszystko tam jest, a jakże.
Gdybym miał jednak wskazać na jedną rzecz, która jest tam zawarta, to byłaby nią potrzeba edukacji i ciągłego rozwoju.
Od pierwszych numerów osoby redagujące przegląd zauważają potrzebę lepszego wyedukowania braci stolarzy. Edukacja ta była potrzebna w bardzo wielu dziedzinach.
Znaleźć można artykuły na temat
- budowy drewna
- narzędzi
- podstaw matematyki (obliczenia ile drewna się kupuje)
- prowadzenia rachunkowości (wyliczanie cen za produkt)
- nauki rysunku
- dbania o warsztat, pracowników i uczniów
Zakres tematów jest szeroki, jednak sprowadza się do jednego.
Nie wystarczy umieć budować rzeczy z drewna.
Zapraszam do czytania
Wszystkie przeglądy stolarskie w formacie pdf do pobrania lub czytania online