fbpx

Po wykonaniu “Fantazyjnego świecznik na świece kule” pewna rzecz stała się jasna.

Podobają mi się duże świeczniki.

To inna forma niż nieduże świecznik na podgrzewacze.

Jest tyle miejsca na kształt, a dzięki wielkości, świecznik staje się przede wszystkim ozdobą, dekoracją domu, swego rodzaju użytkową rzeźbą do domu.

Idąc tym tropem, zaprojektowałem dwa duże świeczniki. Tym razem nie jest to jedynie wykorzystaniem ładnego kawałka drewna, ale celowe projektowanie przedmiotu.

Oto prototyp pierwszego.

Liście na wodzie

Głównym elementem jest duży, pojedynczy kawałek drewna, ukształtowany w formie łodzi, na którym płyną trzy liście z grubej mosiężnej blachy. Każdy liść jest nieco mniejszy od poprzedniego. Od dużego, owalnego, do małego, okrągłego. Liście są coraz bardziej wklęsłe, tworząc wrażenie skupienia się wokoło umieszczonej w środku świecy.

Dlaczego prototyp a nie od razu świecznik?

Od pomysłu, do rysunku jest daleka droga.
Od rysunku do przedmiotu jest jeszcze dalej.

Mając rysunek można zobaczyć jak może wyglądać przedmiot. Ale nawet najlepsze rysunki nie są w stanie umieścić przedmiotu w jego otoczeniu. Konieczne jest wykonanie prototypy, szybko wykonanego ogólnego kształtu który pozwala na zobaczenie jak naprawdę wygląda przedmiot.

Co zobaczyłem po wykonaniu prototypu?

Nie jestem zadowolony z podstawy dla łodzi, jest zbyt duża.

Gdy świecznik oświetlony jest z góry, co będzie miało miejsce w domu, tworzy się cień pod łodzią, co ją samą zmniejsza, ale podstawa jest nadal dobrze oświetlona i przez to duża.

Nie jestem też w pełni zadowolony z linii dzielącej łódź. Nie wiem jeszcze czy powinna być prosta czy przyjąć ma jakąś krzywiznę. Prosta linia jest dobra gdyż tworzy “podstawę” dla wklęsłych, łukowatych liści. Krzywizna tej linii, nawet niewielka, może lepiej współgrać z łukiem liści.

Muszę sprawdzić to na kolejnym prototypie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *