fbpx

“Skrzynia co łyknie wszystko” ma całkiem duże ścianki. Największa będzie tylna. Ma 90 cm na 90 cm. Boczne są nieco węższe. A najmniejsze deski potrzebne są na lico (przód), tam są aż trzy elementy, licząc szufladę.

Duże deski powstają z mniejszych, są sklejane. Nie jest to jednak taka “klejonka” jaką można kupić w sklepie.

Tnę

Wybranie dobrych desek jest w tym momencie najważniejszy. Elementy są duże i łatwo mogą się wypaczyć. W tym momencie dwie rzeczy są najważniejsze

    1. Równe i proste deski. Jeśli surowa deska ma zwichrowanie lub jest krzywa, jest duża szansa że po wystruganiu na równo i tak się z czasem wypaczy.

  1. Rysunek słojów. Jest tym co będzie decydować o wyglądzie. czy skrzynia będzie “ładna”. Dobór podobnie wyglądających słojów w ściance jest kluczowy.

Każdy z elementów jest o 3-5 cm większy niż jego właściwe wymiary. Nadal jest to surowa deska z której na grubości usunę od 5 do 8 mm by ją wyrównać i nadać gładkość.

Kleję

Duży trójkąt który widzisz  na sklejonym elemencie służy do zaznaczenia kolejności elementów. Kolejność każdej z desek jest dobrana tak, by rysunki słojów sąsiednich elementów pasowały do siebie. To dobieranie daje ostateczne piękno całej skrzyni oraz przy takiej ilości pojedynczych desek (6 sztuk) minimalizuje widoczność miejsca sklejenia.

Małym trójkątami, widocznymi na czole desek, oznaczam kierunek włókien. Ułatwia to ułożenie desek w taki sposób by wszystkie można było strugać w jednym kierunku i uzyskać gładką powierzchnię.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *